Czy 5 złotych okolicznościowych powtórzy sukces 2 zł GN?

W kwietniu 2014 roku zakończyła się pewna epoka w polskiej  numizmatyce dla mas. Po prawie dwudziestu latach i równo dwustu sześćdziesięciu monetach Narodowy Bank Polski zatrzymał emisję dwuzłotówek z nordyckiego złota. Numizmaty zawdzięczały swoją popularność niskiej cenie oraz częstym i wysokim nakładom. Wraz z końcem dwójek, na rynku pojawiły się okolicznościowe pięciozłotówki, które od poprzedniczek różnią się nie tylko nominałem.

Bimetalowe 2 zł okolicznościowe 

Nowe monety mają taki sam skład, masę i wymiary jak pięciozłotówki, którymi płacimy w sklepie. Średnica to 24 mm, waga 6,56 g. rdzeń wykonany jest z brązalu, a pierścień z miedzioniklu. Oczywiście można używać je podczas zakupów, ale trochę jednak szkoda 😉 Pierwsza piątka „25 lat wolności” wyszła w maju 2014 roku i zapoczątkowała serię „Odkryj Polskę”. W sumie, do końca 2015 roku, pojawiły się w niej także trzy kolejne monety: „Zamek Królewski w Warszawie”, „Kanał Bydgoski” oraz „Ratusz w Poznaniu”.

Wygląda na to, że przynajmniej jak na razie, piątki będą monotematyczne i wybijane dwa razy w roku. Na 2016 zaplanowano bowiem „Księży Młyn w Łodzi” oraz „Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie”. Nakład numizmatów wynosi od 1,2 – 1,5 mln egzemplarzy. Biorąc pod uwagę materiał wykonania oraz wysokie nakłady i niski nominał, nie dziwi fakt, że jak na razie piątki stanowią wyłącznie przedmiot kolekcjonerski. Nie ma tutaj mowy o szybko zwrotnej inwestycji.

Kolekcjonerskie srebrne pięciozłotówki

5 zł kolekcjonerskie

NBP w 2011 roku rozpoczął również serię srebrnych lustrzanych pięciozłotówek „Polskie Kluby Piłkarskie”. W 2016 roku ukaże się trzecia moneta z serii „Legia Warszawa”. Do tej pory pojawiły się „Polonia Warszawa” oraz „Warta Poznań” (nakład 50 i 40 tys). Natomiast w 2013 roku wybito  dwie pozycje z serii „Historia Monety Polskiej” – „Denar Bolesława Chrobrego” i „Denar Bolesława Śmiałego” (po 20 tys.). Powyższe sreberka mają średnicę 24 mm i wagę 7,7 g oraz gładki. Rant. By uczcić 250. rocznicę założenia Mennicy Warszawskiej, pod koniec marca 2016 wyemitowano specjalną srebrną kwadratową klipę o nominale 5zł. W jej środku widnieje wizerunek obecnej obiegowej piątki. Moneta jest srebrna z selektywnym złoceniem. Jej wymiary to 40×40 mm waga 28,28 g, a nakład 35 tys.

Dodaj komentarz