Dlaczego (prawie) wszyscy kolekcjonerzy to mężczyźni?

Bez względu na to, czy przebywamy w środowisku zbieraczy znaczków, monet, płyt, czy książek, jedno podobieństwo bije po oczach: większość kolekcjonerów to mężczyźni.  Dlaczego tak jest? A może to tylko złudzenie?

Staram się nie generalizować tylko na podstawie własnych obserwacji, dlatego przejrzałem też fora i grupy dyskusyjne kolekcjonerów z całego świata. W efekcie można postawić tezę, że kolekcjonerstwo to świat mężczyzn. Oczywiście, można sporadycznie spotkać kobiety zafascynowane zbieractwem, jednak są to wyjątki potwierdzające regułę. Dlaczego tak jest? Spróbujmy się nad tym zastanowić:

Zarówno kobiety, jak i meżczyźni lubią kolekcjonować, jednak ich uwaga skupia się na innych przedmiotach. Mężczyźni preferują artefakty o historycznej wartości, lub przedmioty niszowe, o szczególnej dla nich wartości. Kobiety wolą przedmioty praktyczne, mające związek z wyglądem oraz modą. Torebki, buty – to jest to co, kręci płeć przeciwną! Można założyć, że zdobycie pożądanej torebki dostarcza kobiecie tyle emocji, co mężczyźnie rzadka moneta lub winyl.

Mężczyźni mają w sobie instynkt myśliwego. Ponieważ mało kto biega obecnie po lesie w poszukiwaniu pożywienia, to kolekcjonowanie jest substytutem łowiectwa. Być może kobiety nie czujątakiej potrzeby , chociaż na wyprzedażach w galeriach handlowych nie wchodziłbym im w drogę!

Mężczyźni nie przywiązują dużej uwagi do opinii innych ludzi na temat ich pasji. „Zbieram komiksy, jestem frickiem, ale to moja sprawa”. Kobiety mają silniejszą potrzebę docenienia ich wysiłku i wyglądu przez innych.

Mężczyźni lubią dyskutować na temat swojej kolekcji z innymi osobami, stąd są widoczni na forach i grupach dyskusyjnych. Kobiety raczej milcząco obserwują trendy i nie dzielą się swoimi opiniami tak chętnie.

Mężczyźni lubią sobie tłumaczyć, że ich kolekcja to metoda inwestowania. Dla kobiet liczy się bardziej przyjemność z dokonanego zakupu.

 

A może po prostu kobiety w większości  nie tracą czasu na takie abstrakcyjne głupoty, jak kolekcjonowanie i twardo stąpają po Ziemi?

Dodaj komentarz