E.Wedel – to nie tylko czekolada

W USA popularne jest kolekcjonowanie gadżetów związanych z daną firmą lub biznesem.  Puszki i butelki po napojach, stare szyldy reklamowe lub dokumenty firmowe znanych marek typu Coca-Cola, Pepsi czy McDonald’s są często pożądane na rynku kolekcjonerskim. Zastanawiałem się, czy warto zastanowić się nad zbieraniem artefaktów związanych z jakąś polską marką. Po zastanowieniu wybór padł na E.Wedel.

Marki E.Wedel  Polakom przedstawia nie trzeba. Od ponad 160 lat osładza nam życie oferując doskonałej jakości wyroby czekoladowe i cukiernicze. Charakterystyczny autograf Emila Wedla należy również do jednego z najbardziej rozpoznawalnych znaków towarowych w kraju. Od 1851 roku, czyli od momentu założenia przedsiębiorstwa firma może się poszczycić ciekawą historią, która wpisuje się w polską historię gospodarczą. Dlatego też artefakty firmowe Wedla posiadają wartość nie tylko historyczną, ale i materialną.

Historia firmy w pigułce

Kolekcjonerskie zdjęcia i publikacje

wedel
Philip Holmes, zdjęcie z serii „Gwiazdy ekranu”

Przedwojenny Wedel bardzo dobrze rozumiał znaczenie działań promocyjnych i marketingowych. Jednym z pomysłów na przywiązanie klientów do marki było łączenie sprzedaży produktów czekoladowych  z pasją kolekcjonerską.  I tak do swoich wyrobów (czekolada „Kinowa”) dołączali na przykład zdjęcia ze znanymi gwiazdami z tamtych czasów np. Bodo oraz zagranicznymi aktorami i aktorkami. Zdjęcia można było kolekcjonować w specjalnych albumach. Ich seryjność przyczyniała się do wzrostu zakupów, a młodym zbieraczom dostarczało mnóstwo frajdy. Obecnie zdjęcia gwiazd można nabyć w cenie od kilku do kilkunastu złotych za sztukę.

Wedel wydawał również drukiem własne kalendarzyki oraz poradniki, np.: jak grać w brydża. Oczywiście w brydża grało się najlepiej przy kubku kakao, a na stole powinna znaleźć się wyśmienita czekolada.

 

 

 

„Staroświecki sklep”

staroświecki sklep wedelPerłą w koronie wedlowskiej kolekcji jest książka „Staroświecki sklep”, o której więcej będzie można przeczytać u nas wkrótce.  Wydana na zamówienie Wedla w roku 1938 przez wydawnictwo Wańkowicza „Rój”  książka stanowi zbiór opowiadań wybitnych polskich literatów (m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, przedmowa Julian Tuwim) z czekoladą i Wedlem w tle. Publikacja zdobiona była drzeworytami znanych polskich grafików (m.in. E. Manteuffel) i stanowi gratkę dla bibliofilów. W zależności od stanu zachowania (obwoluta!) książka wyceniana jest na kilkaset złotych.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz