Jak przekazać swoją kolekcję potomnym?

Człowiek jest tylko epizodem w życiu przedmiotu, jak mawiał wybitny artysta i kolekcjoner Franciszek Starowieyski. W jaki sposób przygotować się do przekazania kolekcji swoim potomnym? Kilka porad, które każdy zbieracz powinien wziąć do serca.

W poprzednim wpisie przekazaliśmy informację, w jaki sposób sprzedać swoją kolekcję. Warto również zastanowić się, co chcemy zrobić z naszą kolekcją po naszym odejściu. Bez względu na to, czy zbieramy obrazy, książki, czy zestawy LEGO, prawdopodopodobnie przeznaczyliśmy na naszą pasję niemało pieniędzy i czasu. Często kolekcjonujemy wartościowe rzeczy z myślą o przekazaniu ich swoim dzieciom bądź wnukom lub instytucji publicznej. Poniżej kilka porad, co zrobić, by proces sukcesji kolekcji przebiegł sprawnie

  1. Zastanówmy się, co chcemy zrobić z naszymi zbiorami

Możemy przekazać nasze zbiory potomkom lub osobie spoza rodziny lub przekazać instytucji publicznej. Tu warto pomyśleć o odpowiednich zapisach w testamencie. Naszą kolekcję możemy przekazać przecież konkretnej osobie wskazanej w ostatniej woli, może tej, która wyrażała szczere zainteresowanie naszą działalnością i rozumiała, czemu tyle czasu i funduszy poświęcamy na zdobycie kolejnych monet lub grafik?. W innym przypadku prawa do kolekcji przejdą na wszystkich spadkobierców, którzy niekoniecznie docenią jej wartość. Nie wspominając o możliwych kłótniach i braku porozumienia co do losów i wartości zbioru. Kolekcjonowane przedmioty można również przekazać instytucji panstwowej (muzeum, archiwum). W przypadku zbiorów o dużej wartości materialnej można pomyśleć o utworzeniu fundacji, która opiekowałaby się zbiorami i rozwijała nasz dorobek życiowy.

2. Poświęćmy trochę czasu na zapoznanie bliskich z nasza kolekcją

„Dziadek zbierał monety, ale nie znam ich wartości” – to najczęstsze zdanie, jakie można usłyszeć od osób, które otrzymują w spadku zbiory. Warto zatem zapoznać naszych bliskich z kolekcją, wskazać które przedmioty mają najwyższą wartość, w jaki sposób dokonywać ich wyceny, do kogo się mają zwrócić o poradę lub gdzie sprzedać zbiory. Często jest tak, że spadkobiercy niedoceniają lub przeceniają zebrane artefakty, przez co sprzedają kolekcję ze stratą albo mają poczucie oszustwa przy jej zewnętrznej wycenie.

3. Skatalogujmy nasze zbiory

Często nasza kolekcja składa się z wielu przedmiotów, moga być one również rozproszone. Warto zatem skatalogować zbiory, nie zapominając również o podaniu cen zakupu i wartości rynkowej przedmiotu. Spis zbiorów przyda się potomkom do odpowiedniej wyceny.

4. Zostawmy namiary na kompetentne osoby

Gdy kolekcja trafia w ręce laika, to z reguły pojawia się pytanie, co z nią zrobić? Warto zatem zostawić namiary na osobę, do której mamy zaufanie, by pomogła spadkobiercom wycenić, lub zarządzić kolekcją. Może być to znajomy kolekcjoner, ulubiony sprzedawca, lub np. osoba ze stowarzyszenia kolekcjonerów, o ile do takiego należymy.

 

2 komentarzy na temat “Jak przekazać swoją kolekcję potomnym?

  • Kwiecień 4, 2019 at 7:43 am
    Permalink

    Wino Beronia pochodzi z regionu Rioja, jest to jeden z wiodacych winiarskich obszarow w Hiszpanii. Bodega Beronia zostala zalozona w 1973 roku. Swoja nazwe wziela od Berones – wojowniczych ludow zamieszkujacych te ziemie w 3 w.p.n.e.. Wlasciciele Firmy, w holdzie dla swoich korzeni postanowili przez nazwe Beronia swojej bodegi i kolekcji win zachowac pamiec o swoich przodkach i przekazac je dla potomnych.

Dodaj komentarz