Amerykańskie srebrne monety bulionowe – przegląd

american-silver-eagleNajbardziej popularną amerykańską srebrną monetą inwestycyjną jest Silver Eagle. Bulionówka ta posiada nominał 1$ i emitowana jest  jako 1 uncja trojańska (31,1 gram)  o zawartości 99,9% czystego srebra. Bita od 1986 roku jest jedną z najbardziej znanych monet bulionowych na świecie. Początkowo produkowana była w mennicy w Filadelfii (P), wersje lustrzane były bite w San Francisco (S), obecnie produkcja „Orłów” została przeniesiona do West Point (W). Na monetach wybitych zwykłym stemplem nie ma oznaczenia mennicy, zaś na wersjach lustrzanych jest to „S” lub „W”. Nakłady monety wahają się od 3,5 mln do ponad 40 mln sztuk rocznie. Kolekcjonowanie Silver Eagles jest rozpowszechnione w USA i często inwestycję w srebrne orły traktuje się jako kolejny filar oszczędności emerytalnych.

 

silver buffaloOprócz oficjalnych produkcji państwowych mennic na rynku amerykańskim dostępne są również numizmaty prywatnych producentów. Popularną prywatną bulionówką jest Silver Buffalo. Jej wizerunek nawiązuje do niklowych monet 5-centowych Indian Head („Głowy Indianina”), które były w oficjalnym obiegu od 1913 do 1938 roku. Awers monety przedstawia bizona, zaś rewers głowę Indianina. Bulionówki te stanowią tańszą alternatywę dla Silver Eagle. Prywatne produkcje są jedynie numizmatami, tzn. nie posiadają nominału wyrażonego w dolarze, dlatego też ich cena jest na poziomie sztabki srebra. Warto jednak zaznaczyć, że w 2001 roku mennice w Filadelfii i w Denver wybiły monetę okolicznościową 1 $ Silver Buffalo o niewielkim jak na USA nakładzie 500 tysięcy sztuk. Moneta ta stała się walorem kolekcjonerskim, a jej cena oderwała się od ceny zawartego w niej srebra.

 

 

sioux silver coinWarto również wspomnieć o srebrnych monetach inwestycyjnych, wydawanych przez plemię Siuksów. Na mocy zawartych z rządem amerykańskim traktatów, Suwerenny Naród Siuksów posiada prawo do bicia własnej monety. Indianie korzystają z tej możliwości produkując własne 1-uncjowe  bulionówki o nominale 1 $.  Monety te przedstawiają również wartość kolekcjonerską i są chętnie nabywane na całym świecie. Awers monety przedstawia wizerunek bizona, zaś rewers postać indiańskiego wodza oraz oznaczenie roku bicia monety, nominał „One dollar” oraz oznaczenie zawartości srebra (.999) i napis Sioux Sovereign Nation. Wydawane w ograniczonym nakładzie mają szanse na znaczny wzrost wartości, niezależny od ilości zawartego w nich srebra.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz