Zawód aukcjoner, czyli jak sprzedać zegarek za 17,8 mln dolarów.

W listopadzie 2017 roku świat obiegła elektryzująca informacja, że zegarek Rolex należący do Paula Newmana został wylicytowany za rekordową cenę 17,752 mln dolarów.  Szybko pojawiły się głosy, że przełomowa cena w historii sprzedaży zegarków została osiągnięta nie tylko dzięki legendzie przedmiotu i właściciela, lecz również dzięki Aurelowi Bacsowi, sprawnemu aukcjonerowi ze Szwajcarii. Jest to zatem dobra okazja, by przyjrzeć się zawodowi aukcjonera.

Aurel Bacs (rocznik 1971) jest jednym z najbardziej znanych aukcjonerów zegarków na świecie. W swojej karierze współpracował z domami aukcyjnymi Christie’s, Phillips’, Sotheby’s. Specjalizuje się w rynku zegarków luksusowych.  Jego nazwisko jest synonimem szwajcarskiej solidności i elitarności. W trakcie aukcji gładko przechodzi z jeżyka angielskiego na francuski i niemiecki. Wie, kiedy należy podgrzać atmosferę, kiedy zawiesić głos, a kiedy cofnąć się, by dac odrobinę więcej czasu do namysłu kupującemu. Prowadzone przez niego aukcje to nie tylko transakcje handlowe, to również przyjemne dla ucha i oka przedstawienie. Gdy kilka lat temu postanowił zakończyć swoją karierę aukcjonera i wraz ze swoją żoną Livią Russo założył firmę zajmującą się doradztwem w zakupie i sprzedaży zegarków dla  zamożnych kolekcjonerów, o jego decyzji pisały wszystkie tytuły związane z rynkiem kolekcjonerskim na świecie. Gdy w 2015 roku postanowił wrócić do domu aukcyjnego Phillips’s, a dwa lata później  przeprowadzić sprzedaż legendarnego zegarka Rolex Daytona należącego do  Paula Newmana cały światek wiedzał, że będzie to wydarzenie przez wielkie W.


 

Jak wyglądała droga Aurela Bacsa na szczyty aukcyjnego profesjonalizmu? Przygoda z zegarkami zaczęła się już w dzieciństwie. Ojciec Aurela był kolekcjonerem zegarków i często zabierał go na spotkania zbieraczy, gdzie zawierane były transakcje kupna, sprzedaży lub wymiany. W ten sposób młody chłopak przyswajał sobie wiedzę o zegarkach oraz o ich właścicielach. A że mieszkał w Szwajcarii, to miał do czynienia z najlepszymi i najdroższymi markami na świecie – Omega, Patek Phillipe, Rolex, Breitling, IWC…  Pewnego dnia Aurel postanowił zaryzykować i zainwestował w swój pierwszy zegarek, który udało mu się z zyskiem odsprzedać. I tak zaczął się kręcić niewielki handel zegarkami, od Tissotów po Patek Phillipe. Wybór kariery nie był jednak oczywisty. Aurel podjął studia prawnicze , a do świata aukcji trafił przypadkowo, gdy odpowiedział na ogłoszenie o pracę domu aukcyjnego, który poszukiwał osoby znającej zegarki szwjacarskie i rynek kolekcjonerski w Europie.  Po kilku etapach rozmowy kwalifikacyjnej przyszły pracodawca docenił wiedzę i osobowość Aurela i zaproponował angaż. Był to dom Sotheby’s, gdzie Bacs pracował do 2003 roku, porzucając możliwą karierę prawnika na rzecz swojego zamiłowania do zegarków.

Jak zostać aukcjonerem w Polsce?

W Polsce zawód aukcjonera, czyli osoby prowadzącej licytację nie jest uregulowany. W odróżnieniu od Francji, czy Niemiec nie ma konieczności występowania o zezwolenie na wykonywanie tego zawodu. Niewątpliwie aukcjoner powinien posiadać jednak niezbędną wiedzę, umiejętności i predyspozycje do wykonywania tej pracy. W zależności od branży, w której przyjdzie aukcjonerowi pracować, oczekuje się od niego wiedzy z danego obszaru (rynek sztuki, hodowla szlachetnych koni, zegarki, zabytkowe samochody), znajomości cen i rynku, odpowiednich relacji osobowych i biznesowych, znajomości psychologii licytujących oraz wysokiej etyki zawodowej. O swojej pracy w charakterze aukcjonera koni arabskich opowiada ciekawie w wywiadzie radiowym Andrzej Pietruszyński. W Polsce nie ma szkół przygotowujących do pracy aukcjonera, dlatego osoba decydująca się na karierę w tym zawodzie sama musi zdecydować, jakie kwalifikacje i komptencje będa jej niezbędne, prócz tak oczywistych, jak znajomość języków obcych.

paul newman rolexRolex Daytona należący do Paula Newmana to najdrożej wylicytowany zegarek w historii.  Razem z tzw.  „buyer’s premium”,  kwota zakupu wyniosła  rekordowe 17.752.000USD, czyli ok 63.799.000 PLN.  Aukcję przprowadził Aurel Bacs dla domu aukcyjnego Phillips. Nabywca pozostaje anonimowy.

Dodaj komentarz